podkrzaczek.pl

podkrzaczek.pl – dziecko, lifestyle, motoryzacja, praca

najtańszy samochód elektryczny
Motoryzacja

Jaki najtańszy samochód elektryczny kupić?

Powoli zmienia się nastawienie ludzi do samochodów elektrycznych i coraz więcej osób się na nie decyduje. Oczywiście koszty zakupu takiego auta wciąż są dość wysokie, ale niektóre firmy oferują samochody elektryczne w naprawdę przystępnych cenach.

Najtańsze auta elektryczne w Polsce

Obecnie w kraju jest dostępnych około 100 modeli takich aut. Najtańszy samochód elektryczny to Skoda Citigo IV. Można ją dostać już za 82 tysiące złotych. Jej zasięg wynosi 260 km, jednak należy pamiętać, że można go osiągnąć korzystając jedynie z trybu Eco Plus. Warto dodać, że pojemność akumulatora wynosi 36,8 kWh. Może być ładowany przy użyciu złącza CCS oraz Typ2. Niestety trzeba mieć na uwadze fakt, że najtańsza wersja samochodu została wyposażona tylko w złącze Typ2. Ładowanie szybką ładowarką DC nie powinno zająć dłużej niż godzinę. Jeżeli do ładowania użyjesz domowego gniazdka, to czas może się wydłużyć nawet do 16 godzin. Silnik elektryczny posiada moc 83 koni mechanicznych, a przyspieszenie do 100 km/h trwa 12 sekund. Na wyróżnienie zasługuje również dość małe zużycie energii, które wynosi 15,5 kWh na 100 km. Drugim bardzo tanim samochodem elektrycznym dostępnym w Polsce jest Smart EQ fortwo. Można go kupić za 96 tysięcy złotych. Warto wspomnieć również o wersji cabrio, która jest dostępna za 110 tysięcy złotych. Niestety pojemność akumulatora jest dość mała i wynosi 17,6 kWh. Wystarczy to na przejechanie 135 km na jednym ładowaniu. Korzystając z ładowarki AC ładowanie 22 kW ładowanie powinno zająć godzinę, natomiast przy użyciu gniazdka domowego czas ten będzie oscylował w okolicach 8 godzin. Smart EQ jest tanim autem elektrycznym, ale dość niepraktycznym.

Zalety pojazdów elektrycznych

Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest Skoda Citigo. Ciekawą alternatywą dla może być Volkswagen e-up, który został wyposażony w ten sam silnik elektryczny co Skoda Citigo. Na uwagę zasługuje fakt, że auta posiadają również baterie o tej samej pojemności, co oznacza, że czas ładowania pojazdów oraz ich zasięg są takie same. Tanim oraz popularnym autem jest także Renault Zoe. Samochód posiada wydajny akumulator, którego pojemność wynosi 54,7 kWh. Maksymalny zasięg na jednym ładowaniu wynosi 386 km. Silnik ma moc 135 KM, a średnie zużycie energii to 17,7 kWh na 100 km. Mocna bateria musi jednak ładować się dłużej, dlatego korzystając ze stacji AC czas ładowania wynosi 3 godziny. Jeżeli używasz domowego gniazdka to pełne ładowanie może zająć nawet 37 godzin. Są to najtańsze samochody elektryczne jakie można kupić w Polsce. Przyszłość motoryzacji bez wątpienia należy do takich pojazdów.